Nechcem slušné Slovensko, ale slušných ľudí

Autor: Martin Kasarda | 23.3.2018 o 13:46 | Karma článku: 5,44 | Prečítané:  853x

Čo je „slušné Slovensko“? Slušné kopce? Alebo slušné rieky? Slušné srnky a diviaky? Slušné cesty? Tie by slušné len chceli byť, deravé sú.  

Čo je „slušné Slovensko“? Slušné kopce? Alebo slušné rieky? Slušné srnky a diviaky? Slušné cesty? Tie by slušné len chceli byť, deravé sú.

Slovensko je abstrakt, tak, ako sú abstrakty všetky národné štáty. Stojí na mytologickom rozprávaní o našich predkoch, ktorí sem prišli, podotýkam, bez bryndze a zemiakov. Pretože bryndza aj zemiaky sú výsledkom migrácie. Bryndzu priniesli ovčiarske kultúry, a zemiaky? Nemigrujú len ľudia, ale aj rastliny. Naša láska k mýtom, ktoré vydávame za národnú identitu a umožňujú nám akú takú socializáciu a vedomie príslušnosti k pôde, územiu, jazyku, je len barličkou na prežitie.

Abstraktom je aj demokracia. Nikde ju nesejú, nikde ju nechovajú, je to forma príbehu o tom, ako je dobré usporiadať nejakú spoločnosť. Platón mal predstavu, že lepší príbeh o štáte by vytvárali ľudia, ktorí sú najrozumnejší a preto riadia ostatných, idealista jeden.

Macchiavelli si myslel, že najlepšia je pevná vláda elity na čele s vladárom (nezamieňať s Vladom či Robom). Socializmus myslel na vládu ľudu reprezetovanú samozvanou partokratickou elitou a plánovaním. Kapitalizmus novej doby, ktorý zažívame, chce štát riadiť ako firmu, s manažérmi na čele, ktorí sa usilujú o zisk pre akcionárov.

Toto tiež nie je tá demokracia, ktorá je ideálom spravovania krajiny.

Slušné Slovensko nechcem, lebo je to abstrakt – ako národný, tak politický. Je to slovné spojenie, ktoré človeku hovorí, že štát je v neporiadku, ale nehovorí o tom, čo je štát.

To, čo potrebujeme, sú slušní Slováci, či lepšie slušní obyvatelia krajiny, ktorá sa nazvala Slovensko. Každý z nás nech si pod slovom slušný predstaví to, čo robí slušných ľudí slušnými: napríklad slušné vyjadrovanie, bez arogancie. Čestné správanie sa bez úplatkov, bez výhod, rodinkárstva, kamarátšaftov.

Slušných ľudí na polícii. Slušných ľudí na súdoch. Na prokuratúre. V parlamente. V štátnej správe, v obchodoch, na uliciach. Všimli ste si, že bezdomovci vás slušne pozdravia, keď od vás niečo chcú?

Začať však nemôžeme tak, že budeme na ostatných kričať, že sú neslušní. Skúsme od seba. Nepáči sa nám súčasná moc? Ani jej sa nepáčia občania, nebojte sa. Ale nenoste lekárovi fľašu. Slušne sa pozdravte. Poďakujte a povedzte, že rado sa stalo, ak poďakujú vám. Robte svoju prácu poctivo. A ak sa vám nepáči súčasná politika, chcete jej zmenu, nespoliehajte sa, že to spravia za vás.

A keď chcete niečo zlepšiť, urobte to vy. Slušne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?