Kultúrna vojna

Autor: Martin Kasarda | 18.4.2018 o 8:45 | (upravené 18.4.2018 o 12:49) Karma článku: 3,74 | Prečítané:  1339x

A vy ste, pani ministerka kultúry, čo urobili pre slovenský hip-hop? Alebo urobíte? Zavediete ďalšie povinné kvóty pre rádiá, aby hrali viac regionálnych raperov?

Absurdná hra na petície a antichartovské protipetície, ktorá sa rozbehla v kultúrnom priemysle najprv medzi redaktormi verejnonesvojprávnej RTVS a pokračuje medzi tými vetrom kaviarenských ventilátorov ošľahanými bratislavskými intelektuálmi a nositeľmi čistého regionálneho kroja na odvolanie/prikovanie pani ministerky kultúry, nepolarizuje spoločnosť len preto, že kultúrne dianie na Slovensku žije napriek činnosti ministerstva. A aj preto, že väčšina Slovače vníma kultúrne dianie cez seriály na televíznych obrazovkách.

Po pravde, inštitút ministra kultúry by mal mať úplne inú funkciu, než sa nazdávajú tí, čo si myslia, že by kultúru mali nejako regulovať, usmerňovať či ovplyvňovať. Netvárme sa, že udeľovanie či neudeľovanie grantov predsa závisí od kvality projektov, vôbec nie. Dobrí sú tí naši. A preto dáme tým, ktorí sa nám líškajú.

Ministerstvo kultúry by v prvom rade malo stáť na strane umelcov a médií a chrániť čo najslobodnejšie prostredie pred zlovôľou štátu. Pretože, ako vieme, štát rád reguluje, štát rád dáva peniaze tým, ktorí sú ideologicky prispôsobiví a podporujúci režim a nie tým, ktorí sú kritickí.

Aj ideológ, dnes hrdina, Maďarič to vedel, preto kedysi dosadil do kresla RTVS nekonfliktne popkultúrneho Miku, ktorý tiež robil svoje čistky, ale hájil tézu, že prostému televíznemu ľudu treba dať hry (chlieb dodával smerácky entuziazmus v podobe odrobiniek zo stola hojnosti nakradnutých miliárd) a bude fajn.

Predstava ministerky kultúry, že bude žiadať od kultúrnej obce, aby tá pomáhala slovenskej kultúre, je scestná. Kultúra pomáha spoločenstvu tým, že je, že tvorí umenie. A že v ňom a ním kritizuje morálne bahno – to, v ktorom sme až po uši vďaka ľuďom spravujúcim štátne inštitúcie.

Ministerstvo kultúry by v prvom rade malo vystúpiť s ostrou kritikou nekultúrnych pomerov vo verejnoprávnom médiu. V mediálnej oblasti čo najrýchlejšie pripraviť legislatívu na ochranu slobody tlače tak, aby sa v pokrivených paragrafoch nenachádzali ustanovenia umožňujúce politikom zastrašovať médiá a žiadať od nich finančné náhrady za to, že píšu pravdu.

Slovenské súdy poskytujú politikom vo vzťahu k médiám nadmernú ochranu - počet žalôb a absurdných pokút, v ktorých médiá s pravdou na perách prehrali, je na Slovensku enormný a sudcovia by isto dávali najardšej do basy celé redakcie. Práve preto by ministerka mala čo najskôr iniciovať legislatívu, ktorá by pred svojvôľou mocných mala chrániť hlas médií.

Po druhé by pani ministerka mala urobiť hĺbkový audit toho, kam všade idú vládne dotácie do neperspektívnych kamarátskych projektov a inštitúcií. Živá kultúra nepotrebuje inštitúcie, pretože na tvorivosť byrokracia nezaberá. Minimalizovať vplyv štátu na tvorivú živú kultúry by malo byť to prvé.

Správa múzeí, galérií, ochrany kultúrnych pamiatok a kultúrneho dedičstva je zodpovedný prístup štátu. Správa živej kultúry je desivá ukážka arogancie moci. Je to ako keby ministerstvo kultúry vskutku rozhodlo, že v rámci kvót na slovenskú hudbu ešte ministerstvo pridalo, že treba hrať aj viac slovenského regionálneho hip-hopu a s folklórnymi prvkami, najlepšie.

Osobitnou otázkou, ktorá spadá do kompetencie ministerky je agenda cirkví, ale žiadať od sociálnej demokracie, aby sa aktívne pustila do odluky cirkvi od štátu je rovnako absurdné, ako žiadať od hada, aby prestal byť slizký.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mistrík odstúpil z prezidentského súboja, podporil Čaputovú

Mistríkovo rozhodnutie ocenil aj prezident Kiska a tiež podporil Čaputovú.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Toto by Čaputová nemala zahodiť

Po dvadsiatich rokoch môže prvé kolo vyhrať blok mimo Smeru a HZDS.

AUTO

Prichádza malé SUV Škoda Kamiq. Aké sú naše prvé dojmy?

Zaboduje priestorom aj bohatou výbavou.


Už ste čítali?