Galérii chýba kmotor, aspoň malý kmotrík

Autor: Martin Kasarda | 6.2.2020 o 8:15 | Karma článku: 6,46 | Prečítané:  1802x

Škoda, že Slovenská národná galéria nemá svojho kmotra, alebo aspoň kmotríka. Keď máme na národný futbal sto miliónov, prečo ešte nemáme hotový kultúrny stánok - novú národnú galériu?

V roku 1996 som tri mesiace pracoval na tlačovom odbore Slovenskej národnej galérie. Skutočne najväčším problémom inštitúcie bolo, že o 8:15 robil vrátnik v linajkovom zošite dochádzky červenú čiaru. Kto neprišiel dovtedy, toho čakalo pokarhanie. Skúsili by ste meškať. Dnes už našťastie v tejto inštitúcii vládne podstatne viac rozumu a dochádzka nie je meradlom kvality práce.

Už v čase, keď som tam pracoval, sa v premostení SNG počas dažďa dávali do výstavných priestorov kýbliky na kvapkajúcu vodu zo strechy. Návštevníci-nenávštevníci, hanba-nehanba, mláky na koberci prosto nesmú byť. Na konci skúšobnej doby som prácu v tejto inštitúcii vzdal, hoci na ňu rád spomínam, pretože tam pracovali a dodnes pracujú skvelí ľudia, úprimne zapálení pre umenie a som rád, že dodnes mám v galérii pár milých známych.

1. marca 2001 Premostenie SNG zavreli. O rok neskôr sa Bratislavou prehnala povodeň, ktorá poškodila zbierky v suteréne. Nebol to jediný ohrozený „sklad umenia“, veď podľa zverejnenej správy Inštitútu pre kultúrnu politiku a Útvaru hodnota za peniaze je vyše 80 % zbierkových fondov v múzeách a galériách v nevyhovujúcom stave.

Načo nám je galéria?

Národné galérie sú vo vyspelých kultúrnych mestách majákom. Pýchou pre domácich, centrom tradičného kultúrneho diania i lákadlom pre turistov. Ak chcete spoznať kultúrne dejiny krajiny, často si najväčšiu a národnú galériu volíte ako orientačné miesto.

Dnes je SNG dvadsiaty rok v rekonštrukcii a funguje v takej poloprevádzke. Výstavné priestory sú malé. Naša národná galéria nemôže ani doniesť žiadnu veľkú reprezentatívnu výstavu významného umelca.

A naša klasika, pýcha slovenského výtvarného umenia? My ani nemáme kde poriadne vystavovať obrazy Galandu či Fullu, Benku či grimasy F. X. Messerschmidta.

Nemôžu za to ľudia, ktorí statočne v galérii pracujú a robia neraz nemožné pre záchranu umenia pri boji s veternými mlynmi byrokracie a nezáujmu vlád.

Nie pre umenie?

Stav 20 ročnej (ne)rekonštrukcie galérie je totiž výsledok dôkladnej a dlhotrvajúcej likvidácie umeleckého kultúrneho sveta štátom. Kultúra bola odstrčená v dávnych dobách divokého ponovembrového mečiarizmu. A dnešné politické garnitúry, nemajúc žiaden vzťah k umeniu a kultúre, nechali proste umenie prosto vyhnívať akoby to boli nepotrebné rany na spoločnosti.

Lenže nedostatok kultúry v politike sa premieta aj do nekultúry v spoločnosti. A nekultúra plodí extrémizmus.

Slovenská národná galéria a ochrana kultúrneho umeleckého dedičstva nie je pre nikoho biznis. Financie pre národný futbalový štadión? Nie je problém.

Financie pre umenie? Prečo?

Odhadovaná cena stále prebiehajúcej rekonštrukcie Slovenskej národnej galérie je dnes približne 56 miliónov eur. Myslím, že v slušnej krajine by štát za tie peniaze už dávno postavil aj novú modernú galériu. Dobrý koniec príbehu o Slovenskej národnej galérii je bohužiaľ v nedohľadne. SNG nemá svojho kmotra, ani len futbalového kmotríka.

Prchavosť futbalového zážitku môže uspokojiť na chvíľu pár desiatok tisíc fanúšikov.

Ale kultúrne hodnoty presahujúce generácie ovplyvňujú renomé celej krajiny na dlhé roky. 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Pred Vianocami sa do škôl vráti nanajvýš zopár tisíc žiakov

Ministerstvo chystá na december len pokus, či sa školy vôbec dajú preventívne testovať.


Už ste čítali?